Molo w Sopocie, wspinaczka na Rysy, spływ Kanałem Augustowskim czy plażowanie na Rodos? Oficjalnie zaczęły się wakacje. Ilu z nas wyjedzie do popularnych kurortów, a ile osób czeka wypoczynek na działce? Gdzie i na jak długo Polacy planują swoje urlopy, pokazuje najnowsze badanie firmy doradztwa personalnego HRK.
Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że dbanie o swój dobrostan, utrzymywanie work-life balance to też wypoczynek w czasie urlopu. Benefity wakacyjne mogą dodatkowo zachęcić do tego, by urlop trwał co najmniej 2 tygodnie (bo tyko wtedy możemy otrzymać rekompensatę za tzw. wczasy pod gruszą).
Sylwia Kościuszko, konsultantka w firmie doradztwa personalnego HRK
Przed urlopem, często do ostatniej chwili, pracownicy chcą zakończyć wszystkie zadania, przekazać swoje obowiązki innym. A czasu na spokojne przygotowanie się do wyjazdu jest za mało, co rodzi napięcie i niepokój, czy o niczym się nie zapomni, czy się zdąży spakować itp. Warto zatem zadbać o to, by osoby zastępujące nas w pracy w trakcie naszego urlopu przygotowywać sukcesywnie, już na kilka dni przed wolnym, a nie ostatniego dnia. Współpracowników, klientów, kontrahentów, też warto uprzedzić z wyprzedzeniem o planowanym urlopie. By uniknąć stresu związanego z ewentualnym kontaktem z pracodawcą lub innymi osobami, z którymi współpracujemy, należy konsekwentnie go nie podejmować, a na pewno nie przy pierwszych próbach z ich strony. Nie warto też zaglądać do służbowej skrzynki mailowej – jeśli dobrze przygotowaliśmy nasze otoczenie zawodowe do naszej nieobecności to na pewno wszyscy sobie poradzą, a część spraw spokojnie z pewnością może poczekać do naszego powrotu. Takie nerwowe sprawdzanie poczty służbowej może być spowodowane chęcią przygotowania się do tego, co nas zastanie po urlopie, ale postępując w ten sposób skracamy sobie przyjemność z ostatnich dni wakacji. Niektórzy już wówczas zaczynają się mentalnie przygotowywać do tego, co zastaną w pracy po swoim powrocie, ale najczęściej okazuje się, że liczba maili czy spraw, jakie na nas czekają, nie jest równa priorytetom, którym faktycznie należy poświęcić czas i uwagę w pierwszej kolejności.
Sylwia Kościuszko, konsultantka w firmie doradztwa personalnego HRK